• Adres Folkart Towers K:26 D:2601
  • E-Posta buraytuzun@hotmail.com
  • Telefon 0553 085 83 92
Bayilik

Bayilik

Bayilik, marka sahibi firma ile yerel bir operatör arasında yapılan; markanın ürettiği mal ve hizmetlerin dağıtım ağının genişletilmesi hedefiyle kurulan işbirliği sistemidir.

Bu sistemin hem bayilik veren firma hem de bayiler açısından birçok önemli avantajı vardır. Bayilik sisteminin sağlam bir zemine oturtulabilmesi, yapılan anlaşmaların her iki taraf açısından da kazançlı bir ortaklığa dönüştürülebilmesi için izlenmesi gereken yol ve yöntemler bulunmaktadır.

İşte biz de Tüzün Danışmanlığı olarak müşterilerimize bu noktada destek hizmeti sunmaktayız.

Her sektöre yönelik bayilik oluşturulması ve yapılandırılmasından bayi revizyonu ve süreç yönetimine, bayiliklerin geliştirilmesinden Rut planlarının oluşturulmasına, bayilik sözleşmelerinin hazırlanmasından bayi elemanlarının eğitimine kadar tüm konularda danışmanlık hizmetlerimizi başarı ile yürütmekteyiz.

 

Bayilik ve Franchise Arasındaki Farklar

Bayilik ve franchising sık sık birbirine karıştırılan ve hatta aynı zannedilen yakın sistemlerdir. Ancak bu iki sistemi birbirinden ayıran önemli unsurlar bulunmaktadır. Dolayısıyla bayilik mi yoksa franchising mi diyorsanız; önce bu iki kavramın arasındaki farklara bakarak değerlendirmenizi o yönde yapmalısınız. Franchise bayilikten farklı olarak markayı kullanmak için başlangıçta veya franchsing sözleşmesi boyunca bir bedel öder. Franchise alan ulusal reklam ve tanıtım kampanyalarına mali olarak kaıtlır. Franche işletmeler gerek işyerini görüntü ve dekorasyonu olarak, gerekse işletmecilik prensipleri açısından birbirinin tıpatıp aynsıdır. Franchise ilişkisi, ana şirket- bayilik ilişkisiyle karşılaştırıldığında çok daha hassastır.Bağımlılık ve bağımsızlık kriterleri incelendiğinde, franchising sistemi daha bağımlıdır.

Franchise belli bir süre için geçerlidir, bayilikte ise süre sınırlaması söz konusu değildir.

 

Bayilik Sisteminin Avantajları

Franchise sistemine göre daha özgür çalışma koşulları sunan bayilik sistemi girişimcilerin işletmelerini büyütmeleri açısından önemli bir avantaj sunar. Bayilik kurulum aşamasında bayiyi birçok ağır yükten kurtarır. Bayilik bir sistemin de satın alınması anlamına gelir, bu nedenle sistem başarısını kanıtlamıştır. Verimliliğin hızlı bir şekilde devreye girmesi bayilik sistemi ile sağlanabilir. Küçük işletmelerin bu sistemle başarı şansları daha yüksektir.

Bayilik sayesinde bayisi olduğunuz markanın bilinirliğinden de faydalanırsınız; çoğu zaman müşterilere ürün veya hizmeti tanıtmanıza bile gerek kalmaz.

Bayilik veren firma, bayilerine sürekli destek verir. Bu bakımdan acil durum ve ihtiyaçlarda firmanın kurumsal ağından da faydalanma şansı elde edilir.

Bir bölgede tek başına satış yapma imkânına sahip olacağınız için karlılığınız da bu oranda artabilir.

Başarılı bayilik sürecinin ardından ikinci bir bayilik açarak işletmenizi büyütme şansına da sahip olabilirsiniz.

Bayilik veren firma ise bu yolla mal ve hizmetlerini yaygınlaştırma, müşterilerin mal ve hizmetlerine erişimini zahmetsizce kolaylaştırma ve karlılığını da bu yolla artırma şansını elde eder.

 

Eğer siz de bayilik vermek veya bayi olmak istiyorsanız doğru adımları Tüzün Danışmanlığı güvencesiyle atın. Uzman ekibimiz aracılığı ile bayilik sürecinizin her aşamasında destek hizmetlerimizden faydalanın.