• Adres Folkart Towers K:26 D:2601
  • E-Posta buraytuzun@hotmail.com
  • Telefon 0553 085 83 92
Stratejik Ortaklık & Franchising

Stratejik Ortaklık & Franchising

Stratejik ortaklıklar veya franchising gibi marka kullanım haklarını içeren anlaşmalar birçok şirketin güçlenerek rekabet ortamında öne geçmesini ve karlılıklarını artırmalarını sağlayan işbirlikleridir.

Stratejik ortaklık, kurumlar arasında ortak projelerin üretilmesi ve bu yolla da tüm süreçlerde gelişimin sağlanmasının hedeflendiği yerel, ulusal veya uluslararası işbirliği olarak özetlenebilir.

Franchising ise bir markanın ve bu markaya bağlı sistemin, ürün veya hizmetlerin, belirli bir süre için, belirli şartlar çerçevesinde bağımsız yatırımcılar tarafından kullanılmasıdır.

 

Tüzün Danışmanlığı olarak uzun yıllardır şirketlere stratejik ortaklık ve franschising alanlarında da başarıyla hizmet vermekteyiz.

Verdiğimiz hizmetler başlıklar halinde şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Şirketler için en doğru girişim sermayesi fonu veya stratejik ortakların bulunması,
  • Yerli ve/veya yabancı şirketlerle yürütülen ortaklık görüşmelerinde danışmanlık hizmeti,
  • Yerli ve/veya yabancı ortak adaylarına sunulacak olan teklif dokümanlarının hazırlanması. Ya da hazır dokümanların gözden geçirilerek son haline getirilmesi,
  • Yerli ve/veya yabancı tüm ortaklık görüşmelerine hukuki destek sağlanması,
  • Şirketlerin içyapılarının ve yönetiliş şekillerinin yabancı ortaklık için yeniden yapılandırılması
  • Yabancı ortak görüşmeleri için yurt içi ve yurt dışı ziyaretlerinde tercüme, refakat ve ağırlama gibi hizmetlerin verilmesi,
  • Franchising anlaşmalarının yapılandırılması ve takibi.

 

Stratejik ortaklığın avantajları

Stratejik ortaklık, ortak bir hedefe ulaşılması için iki veya daha fazla işletmenin izlenecek yol ve yöntemler noktasında işbirliği geliştirmesidir.

Stratejik ortaklıklar, pek çok işletmenin büyümesine, gelişmesine ve karlılık oranlarını artırarak olası ulusal veya global ekonomik kriz ortamlarının üstesinden gelebilmelerine yardımcı olan bir sistemdir.

Stratejik ortaklık tüm aktörlerin piyasa koşullarında güçlü kalmasını sağlarken, yeni pazarlara da açılmayı kolaylaştırır.

Bu sistemi benimseyen şirketler, finansal ve yönetimsel destek sayesinde kurumsallaşma konusunda gelişim sağlar.

Ortaklık, maliyetlerin azalmasına, verimliliğin de artmasına katkı sağlar.

Şirketin değerinin de artması bu yolla mümkün olur.

 

Tüzün Danışmanlığı da, şirketler açısından önemli ve avantajlı bir yöntem olan stratejik ortaklık alanında deneyimli ve uzman kadrosu ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Şirketinizin gücüne güç katacak stratejik ortağın veya girişim sermayesi fonunun bulunmasını sağlamakta; yerli veya yabancı tüm adaylarla ortaklık görüşmelerinizde danışmanlık ve hukuki destek hizmeti vermekteyiz.

Ortak adaylarına sunulacak teklifleri hazırlamakta veya hâlihazırdaki teklif dokümanlarının kontrolünü sağlayarak anlaşmanın şirketiniz açısından en karlı şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktayız.

Şirketiniz yabancı bir stratejik ortakla çalışmaya başladığında, her iki tarafın da içyapılarının, yönetim şekillerinin ve altyapılarının bu yeni sisteme uygun hale getirilerek yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışma gerçekleştirmekteyiz.

 

Franchise sisteminin avantajları

Franchising sisteminin hem franshise alan hem de veren şirketler açısından avantajları vardır.

Franchisor (franchise veren) yeni bir yatırım yapmadan ve para harcamadan kazanma şansını elde eder. Franchisee (franchise alan) tarafından yapılan giriş ödentisi vb. ödemeler franshisor firmanın karını artırır. Böylelikle minimum maliyetle büyüme ve gelişme imkânına sahip olur.

Öte yandan marka tanınırlığını ve bilinirliğini masraf yapmadan daha da tanıtma şansını elde eder.

Franchisee açısından ise bu sistemin en büyük avantajı işin geleceğine dair riskin az olmasıdır. Marka kendisini tanıtmış, belli bir başarıya sahip olmuş, müşterilerin beğenisini kazanmıştır. Dolayısıyla franchisee tüm süreçleri sıfırdan yaşamak zorunda kalmaz.

Marka ile birlikte kalite standartlarına sahip olunur.

 

Tüzün Danışmanlığı olarak franchising almak veya vermek isteyen şirketlere yönelik sözleşmelerin hazırlanması ve bu sözleşmelerin takibi noktasında ayrıntılı hizmet vermekteyiz. Şirketiniz için en doğru franchising adımını atmanıza ve bu sayede kazanımlarınızı artırmanıza destek olmaktayız.