• Adres Folkart Towers K:26 D:2601
 • E-Posta buraytuzun@hotmail.com
 • Telefon 0553 085 83 92
Ticaret Bakanlığı Destekleri

Ticaret Bakanlığı Destekleri

Ticaret Bakanlığı, yurtdışı pazarlarda ticaret faaliyetlerini sürdüren, ihracat yaparak Türk ekonomisinin kalkınmasında önemli rol oynayan firmalara yönelik birçok teşvik ve destek programları yürütmektedir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl birleştirilerek Ticaret Bakanlığı adı altında toplanması ile eski adıyla Ekonomi Bakanlığı destekleri de Ticaret Bakanlığı destekleri şeklinde revize edildi.

Bu desteklerden faydalanabilmek için ise belli başlı şartlar ve kriterler bulunuyor. Bu kriterleri karşılayan firmalar, yararlanmak istedikleri veya yararlanabilecekleri türdeki programları belirleyerek, başvuru sürecini de titizlikle ele almalıdır.

Tüzün Danışmanlığı da, müşterilerine bu sürecin başından sonuna kadar her adımında profesyonel destek hizmetleri sağlayarak, arzu ettikleri sonucu almalarına yardımcı olmaktadır.

Hangi alanlarda destek alabilirsiniz?

Ticaret Bakanlığı, yurtdışına açılan veya açılma sürecinde olan firmalara her aşamada destek sağlamaktadır. Desteklerin hedefi: ihracatçı firmaların katma değeri yüksek ürünler üretmesi ve bu ürünleri de ihraç etmeleridir. Bakanlık, belirlediği destek sistematiğini, ihracata hazırlık, pazarlama ve markalaşma olmak üzere üç aşamalı olarak ele almaktadır.

Yatırımdan üretime, istihdamdan ihracata kadar tüm sürece yönelik teknolojik altyapı, Ar-Ge, tasarım, markalaşma ve hedef pazara giriş konularında firmaların atağa geçmesi amaçlanmaktadır.

Ticaret Bakanlığı (Ekonomi Bakanlığı) aracılığı ile ihracatçı firmalara hâlihazırda verilen destekler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yatırım Teşvik Desteği
 • Yurtdışı Birim Kiralama Tanıtım Marka Desteği
 • Yurtdışı Pazar Araştırması (seyahat giderleri) Desteği
 • Rapor ve Yurt Dışı Şirket Alım Giderleri Desteği
 • Fuar Katılım Desteği
 • Pazara Giriş Belgesi Desteği
 • İhracatta Navlun Desteği
 • Markalaşma ve Turquality Desteği
 • Döviz Kazandırıcı Hizmet Desteği

 

Bakanlığın yukarıda sayılan desteklerinden yararlanabilmek için öncelikli olarak, söz konusu destek için belirlenen koşullara uygunluk aranmaktadır.

Firma, aranılan koşulları yerine getiriyorsa, başvuru sürecini başlatabilir.

Zahmetten kurtulun, zamandan tasarruf edin

Tüzün Danışmanlığı olarak; Ekonomi Bakanlığı desteklerinden faydalanarak teknolojik ve üretim altyapısını güçlendirmek, yeni pazarlara açılmak, ihracat potansiyelini geliştirmek, dünyada ve sektörde meydana gelen yenilikleri yakından takip ederek değişikliklere zamanında adapte olabilmek isteyen tüm firmaların yanındayız.

Yatırımınız için teşvik almak, marka desteğinden yararlanmak, yurtdışına yönelik pazar araştırması yapmak için seyahat desteğinden faydalanmak mı istiyorsunuz?

Yoksa rapor ve yurt dışı şirket alımı giderlerinize destek sağlamak, fuar katılım desteğinden yararlanmak ya da pazara giriş belgesi desteği almak mı?

Belki ihtiyacınız olan; ihracatta navlun desteğine başvurmak, markalaşma ve Turquality desteği ile firmanızı geliştirmek veya döviz kazandırıcı hizmet desteğinden yararlanmak?

Uzman ekibimizle birlikte Ekonomi Bakanlığı’nın sunduğu hangi destek veya desteklerin sizin için uygun olduğunu belirleyerek, başvuru sürecini başlatıyoruz.

Proje yazımı, başvuru dosyasının hazırlanması, başvuru yapılması aşamalarını hızlı ve eksiksiz bir şekilde yürütüyoruz. Ardından da başvurunuzun durumunu yakından takip ederek, sonuç alana kadar profesyonel hizmetlerimizi sürdürüyoruz.